BİYOLOJİ PORTALI

ŞU MESAJA CEVAP VER

Ergün Önal gönderdi.
8.3.2017 / 0.19

Konjugasyon, bakterilerde birey sayısını arttırmaz. Bunda bir problem yok. Ancak paramesyumdaki konjugasyon ile ilgili olarak bazıları birey sayısını arttırır. Bazıları ise arttırmaz der. Yıllarca ben de şahsen sizin öğrendiğiniz gibi anlattım. Ancak MEB de dahil olmak üzere yeni yayınlanan kaynak kitapların çoğu, bilimsel yayınların çoğu paramesyumların konjugasyonunda birey sayısının ARTMADIĞI yönünde hem fikir oldular. Doğrusu da budur. Bundan böyle arttırmaz bilgisi doğru kabul ediliyor. 

Bu durumun ortaya çıkmasının sebebi, arttırır diyenlerin, konjugasyon tamamlandıktan sonraki bölünme ile eşeysiz üremeyi konjugasyonun devamı olarak görmesidir. Ancak buradaki birey artışı konjugasyon ile değil, eşeysiz üreme ile olmaktadır. 

Buna açıklık getirilirek düzeltme yapılmış ve artık paramesyumda da konjugasyon birey sayısında artış sağlamaz görüşü kabul görmüştür. 

NOT: Bu konu ile ilgili olarak bu sene 10. sınıflarda oktulan PALME YAYINLARI BİYOLOJİ 10 kitabına da bakabilirsiniz. LÜTFEN BU KİTAPTAN BİR KONTROL EDİNİZ. Bu ikilemden kurtulmuş olursunuz. Biraz uzattım kusura bakma. Allah zihin açıklığı versin... Kolay gelsin.

Cevap Ver


 Sorulara Dön

KONU BAŞLIKLARI

POPÜLER KONULAR